Askerimize Neden Mehmetçik Deniliyor

Askerimize neden Mehmetçik denir? Hiç merak ettiniz mi? TSK bünyesinde çıkarılan Silahlı Kuvvetler Dergisi, Mehmetçik”in hikayesini yazdı.
Ocak 1912’de Mustafa Kemal’in de genç bir subay olarak katıldığı Trablusgarp’taki Tobruk Savaşı’nda Mehmet isimli er şehit düşer…
Onbaşı, subaya dönüp “Kumandan. Mehmet şehit düştü” diye bağırdı.
Subay da “Vah Mehmetçik, vah” diye karşılık verir. Subayı duyan diğer askerler şehit düşen askerin ismini Mehmetçik sanıp “Mehmetçik şehit düştü” diye bağrışır.
Arap askerler ise dilleri dönmediğinden, “Muhammedçik, Muhammedçik şehit oldu” diye bir birlerine haber verir.
Alay defterine de, “ilk şehidimiz Mehmetçik” diye yazılır. O günden sonra Mehmetçik, Türk askerinin özel adı olarak hafızalara yerleşir.
Mehmetçik ismiyle ilgili bir başka rivayet ise şöyle:
1878 yılında şu anda Bulgaristan’a bağlı olan Filibe kasabasında Mehmet isimli bir bebek dünyaya gelri. 1877 – 1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında ailesi Anadolu’ya göç ederek Bahçeli köyüne yerleşir.
Mehmet, gençlik yıllarının en güzel zamanlarını cephelerde savaşıp düşmana göğüs gererek geçirir.
Mehmet Çavuş, 4 Mart 1915 günü Çanakkale Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi diğer yandan makinalı tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına 15 – 20 kişilik askerleriyle karşı koyar.
Karşısındaki düşmanın sayıca çokluğunu ve silah olarak üstünlüğünü önemsemeden askerleriyle birlikte yere yatarak düşmana ateş açar.
Üç saat süren dişe diş, kana kan mücadele esnasında Mehmet Çavuş’un tüfeğinin mekanizması işlemez olur. Tüfeğini yere atarak istihkam küreğini eline alır. Yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırır. Sonuçta İngilizler 23 ölü, 25 yaralı ve 4 kayıpla gemilerine geri dönerler.
Bu çarpışmada Türk askerlerinden 6 şehit, 13 yaralı vardır. Mehmet Çavuş da başından ve göğsünden yaralanır. Avuçlarının içi de paramparçadır. Hastanede tedavi olur, hava değişimi için izin verilerek köyüne gönderilir. Fakat izin süresini tamamlamadan tekrar cepheye döner ve çarpışmaya devam eder.
Çanakkale Savaşı bitince köyüne döner. Mütevazı bir hayat yaşar. Kendisine teklif edilen maddi yardımları; “Ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım” diyerek reddeder. 3 Şubat 1964 tarihinde 86 yaşında vefat eder.
Köyünün mezarlığına eşinin yanına defnedilir. Çanakkale-Biga-Bandırma Karayolu’nun bahçeli köyü sapağından girişte 1 km. sonra anıt mezarı vardır. Mehmet Çavuş’un anısına Türk askerine Mehmetçik denildiği söylenir.
Hangisi doğru bilemiyoruz ama Mehmetçik ismi Türk askerine çok yakışıyor…

EN ÇOK İZLENENLER

Askerimize Neden Mehmetçik Deniliyor

Maile Gönder